Maria Jadwiga Ciach-Michalak

lekkoatletka, oszczepniczka
07.09.1933 25.05.2009 Tomaszów Mazowiecki

Biografia

Maria Jadwiga Ciach-Michalak urodziła się 7 września 1933 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Zawodniczka Włókniarza Tomaszów w latach 1949–1956, potem CWKS Legia Warszawa. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach (1952) zajęła 7. miejsce – najlepsze z polskich lekkoatletek. Pobiła tam rekord Polski 44,31 m. Była 3-krotną mistrzynią Polski i 7-krotną rekordzistką kraju (do 48,99 m w 1955 r.).

Studia na kierunku nauczycielskim AWF w Warszawie ukończyła w 1955 r. z tytułem magistra oraz uprawnieniami trenera klasy II lekkiej atletyki. W tym samym roku rozpoczęła pracę w szkole podstawowej na warszawskich Bielanach jako nauczycielka wf chłopców. W 1958 roku przeszła do Szkoły Podstawowej nr 33 na Mokotowie. Jej podopieczni odnosili liczne sukcesy w międzyszkolnych imprezach sportowych, a wyniki obejmowały m.in. wielokrotne zwycięstwa w Mistrzostwach Warszawy i Polski oraz sukcesy w siatkówce dziewcząt. W 1968–69 publikowała testy specjalistyczne w czasopiśmie Wychowanie fizyczne i higiena szkolna. W kwietniu 1974 r. podjęła się zorganizowania pierwszej podstawowej szkoły o profilu sportowym, a w placówce nr 272 przy ul. Piaseczyńskiej w Warszawie została wicedyrektorem. W drugim roku pracy szkoła zwyciężyła w Warszawskiej Olimiadzie Młodzieży, a sukcesy powtórzyły się w kolejnych latach. Maria Michalak organizowała i osobiście prowadziła letnie i zimowe obozy szkoleniowo-wypoczynkowe dla ponad 130 osób w różnych regionach Polski. Jej sylwetkę opisał miesięcznik Nowa szkoła. Na emeryturę przeszła w 1985 r. Była wieloletnim, aktywnym członkiem ZNP. W ramach pracy społecznej w Oddziale ZNP Warszawa-Mokotów organizowała imprezy sportowe dla nauczycieli i ich rodzin.

Filozofia zyciowa i zawodowa: Maria Michalak podkreślała, że nauczyciel sam musi być przykładem dla uczniów. Była aktywna na zajęciach, zawsze ubrana w strój sportowy i starała się być autorytetem dla młodzieży. W swoich wypowiedziach sugerowała większy udział kultury fizycznej w szkolnictwie.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz licznymi odznakami. Zmarła i została pochowana na komunalnym cmentarzu Północnym w Warszawie.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

7. miejsce olimpijskie w Helsinkach (1952) i rekord Polski 44,31 m.
3-krotna mistrzyni Polski w rzucie oszczepem.
7-krotna rekordzistka Polski (do 48,99 m w 1955 r.).
Laureatka plebiscytu Przeglądu Sportowego w 1952 r. (7. miejsce).

Ciekawostki

Ukończyła AWF w Warszawie w 1955 r. z tytułem magistra i uprawnieniami trenera klasy II lekkiej atletyki.
Organizowała letnie i zimowe obozy szkoleniowo-wypoczynkowe dla ponad 130 osób.
Przez lata była aktywną członkinią ZNP i działała na rzecz rozwoju wychowania fizycznego w szkołach.

Udostępnij